aneb „Přejezd přes Brdy“ 

Soustředění mladých hasičů probíhalo letos v jiném duchu. Náš oblíbený tábor ve Věšíně vyhořel, a pak vláda vyhlásila opatření kvůli rizikům přenosu virového onemocnění a my do poslední chvíle nevěděli, co bude možné a co ne…..

….. ale vše pro nás dopadlo dobře. 24. června navečer jsme naložili bágly a spacáky do Fábky Volfíka s řidičkou Luckou, kola do Vondráčkova náklaďáčku s řidičem Járou a druhý den ráno vyrazili do Nepomuku u Rožmitálu pod Třemšínem. V Nepomuku jsme vyložili kola, nasadili si přilby a vyrazili na dvoudenní cyklovýlet přes Brdy a zpět. Bylo nás celkem 28, to už byl pěkný štrúdl, a tak jsme se rozdělili na dvě skupinky: „prťata“ a „puberťáci“. Nejmladším účastníkem byl Kubík (4 roky). A myslíte si, že jsme na něj museli čekat? Nemuseli! Za to jsme ho museli brzdit, aby nám neujel!

První den jsme zamířili do Strašic okolo nádherných Padrťských rybníků („puberťáci“ si je objeli přes hráz), následovalo stoupáníčko přes Kolvín do Skořice a pak travnatou cestou do Dobřívu (pozn.: silnicím jsme se vyhýbali). Tady super zastávka v místní hospůdce Hamrovka na skvělý oběd a pak návštěva vodního hamru. Z hamru jsme odešli voňaví od ohně a s vlastnoručně vykovaným hřebíkem. S krásným zážitkem z kovárny jsme se přesouvali do Strašic. Až na jednoho. Farka, zapomnětlivec, si šlápnul zpět k Hamru pro cyklorukavice. Se sluncem v zádech a upocenými tričky jsme dorazili na místo našeho noclehu. A tím bylo …. „Zážitkové ubytování v Muzeu středních Brd“ ve Strašicích. Zde nás čekala Lucka s našimi bágly. Hurá sprcha, nějaké hry a večer táborák s buřty-vuřty a rajská pro Šímu. Den skončil vyhodnocením a rozdáním památečních triček…. A pak už jen skok do postelí (pozn.: vojenské kovové postele se slamníky)…. Spánek přišel brzy…. „Když jsme v těch Strašicích, bude se tu v noci strašit?“

Druhý den jsme vstávali rovnou ke snídani, kterou nám připravily Jiřka a Petra. Mezitím, než jsme sbalili věci, velitel Pepa zorganizoval prohlídku muzea i s výkladem. Čas určený pro prohlídku nám prostě nemohl stačit…. Úžasné, co bylo k vidění a k povídání.  Po prohlídce jsme se mrkli na nebe a ouha….. černé mraky. Rychle jsme nasadili přilby, rozdělili se do dvou skupinek a vyrazili…. Skupinky se opět potkaly u lesa. Pak už jsme společně mířili přes Brdy zpět do Nepomuku. Naše trasa vedla tentokrát přes Tři Trubky, kolem račí stezky, přes zaniklou obec Záběhlá.Závěrečným sprintem na parkoviště skončil náš cyklovýlet.

Topografie, uzle, buzola, optické signály, zdravověda, testy, odznaky odbornosti, dopravní značky…. to vše a další, nás čekalo o pauzách na trase. Nikdy jsme nevěděli, co vedoucí vyloví z batohů. Všichni jsme dorazili do cíle, v nohách přes 45 km, žádný úraz, jen plni dojmů a zážitků.

  …. a se slovy: „Příště dáme tu stovku“ se loučíme ….. A kdy a kde příště? Už brzy na Šumavě.

                 Na shledanou Šárka

Autor videa: NIKOLAS