
Když se v roce 2022 začalo s projektováním dokumentace ke stavbě nové požární zbrojnice, nikdo si nedovedl představit, jak bude celý proces vypadat. Dnes už to víme. V listopadu 2023 se „hráblo“ do země. Začalo se s vykopáváním ornice a budováním základů. V květnu 2026 došlo jak k úřední, tak i k slavnostní kolaudaci.
V sobotu 30. 5. 2026 se nová hasičárna, která dostane číslo popisné 150, otevřela veřejnosti. Od 15:00 hodin se na událost začali scházet obyvatelé Svatého Pole, Budínka a pozvaní hosté (sousední SDH, občané, kteří se na stavbě podíleli a jiní hosté). Při vstupu do areálu dostali všichni příchozí na památku kelímek s vyobrazením hasičárny a poukázku na pořádný kus masa 🙂
Po úvodním přivítání následovaly slavnostní projevy. K přítomným promluvil velitel SDH Svaté Pole Milan Farář, starosta obce Svaté Pole Josef Šimonovský a také mjr. Bc. Pavel Maňas, vedoucí pracoviště IZS a služeb Územního odboru Příbram. Ve svých vystoupeních připomněli nejen náročnou cestu od prvních plánů až po dokončení stavby, ale také význam nové požární zbrojnice pro bezpečnost obce a okolních sídel.
Po skončení proslovů novou hasičárnu slavnostně posvětil kněz pan Stanislav Gora. Následoval jeden z nejočekávanějších okamžiků celého odpoledne – přestřižení slavnostní stuhy, kterým byla nová požární zbrojnice oficiálně uvedena do provozu a otevřena veřejnosti.
Poté si mohli návštěvníci prohlédnout všechny prostory nové hasičárny, seznámit se s jejím vybavením a prohlédnou fotky pořízené v době realizace stavby. Pro hosty bylo připraveno bohaté občerstvení v podobě výborné gastronomie, po celé odpoledne zněla reprodukovaná hudba a nechyběla ani odpočinková zóna pro děti, kde si mohli užít zábavu ti nejmenší. Příjemná atmosféra, krásné počasí a možnost setkání sousedů, přátel i hostů z okolních sborů vytvořily důstojné zakončení několikaletého úsilí, jehož výsledkem je moderní zázemí pro naše dobrovolné hasiče.
Na realizaci nové požární zbrojnice se významnou měrou podíleli také členové Sboru dobrovolných hasičů ve Svatém Poli. Svépomocí provedli část stavebních prací, konkrétně budování základů, výstavbu obvodového i vnitřního zdiva nebo také rozsáhlé terénní úpravy v okolí budovy. Díky jejich ochotě, obětavosti a stovkám odpracovaných hodin se podařilo výrazně snížit náklady na výstavbu a současně vytvořit zázemí, které bude sloužit nejen hasičům, ale celé obci po mnoho dalších let.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě i samotné organizaci slavnostního otevření podíleli, a také všem návštěvníkům, kteří přišli tento významný okamžik společně s námi oslavit.
SDH Svaté Pole
Fotogalerie zde: https://www.rajce.idnes.cz/sdhsvpole/album/otevreni-hasicarny-30-5-2026


